Pecka

Obec Pecka leží v členité krajině západního Podkrkonoší mezi Dvorem Králové a Novou Pakou. Nad ní se tyčí stejnojmenný hrad. V obci žije  1272 obyvatel. Roku 1382 byla osada povýšena na město. K městečku náležely lázně z 16. století zbudované poblíž pramenů s léčivými účinky. Obec Pecka byla 1.září 2003 vyhlášena Městskou památkovou zónou. Dokladem bohaté historie obce je řada kulturních památek. Nejvýznamnější je hrad Pecka ( od roku 1992 majetek obce ), kostel sv. Bartoloměje barokně přestavěný v polovině 18. století, mariánský sloup na náměstí z roku 1720, raně barokní kašna, budova obecního úřadu, budova Občanské záložny, budova fary Vedle několika měšťanských domů z poloviny 19. století se dochovala řada roubených chalup.

Hrad Pecka bývá nazýván perlou Podkrkonoší. Nachází se v kopcovité a lesnaté krajině.  Překrásný výhled je odtud na hlavní masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou. Hrad byl založen pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1322, kdy se jako jeho majitel uvádí jistý Budivoj z Pecky. V průběhu 15. a první poloviny 16. století byl postupně rozšiřován, v 2. polovině 16. století pak kompletně přestavěn na pohodlný renesanční zámek se čtyřmi obytnými paláci kolem obdélníkového nádvoří. Práce byly dokončeny za nejvýznamnějšího pána na Pecce Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Tento slavný renesanční cestovatel, spisovatel, hudebník a politik získal zámek v roce 1604 sňatkem s vdovou po bývalém majiteli a pobýval zde až do své tragické smrti mezi sedmadvaceti českými pány na staroměstském popravišti v červnu 1621. Od roku 1624 peckovský zámek vlastnil Albrecht z Valdštejna, ten ho po třech letech držení daroval mnišskému řádu kartuziánů z nedalekých Valdic. Kartuziánští převorové sídlo i panství spravovali více než 150 let. V roce 1830 zámek do základů vyhořel a v dalších desetiletích rychle chátral. Jeho úplnému zániku zabránili obyvatelé Pecky, kteří se poté, co obec v roce 1921 získala zříceniny hradu do svého vlastnictví, zasadili o celkovou rekonstrukci západního harantovského paláce. V jeho třech patrech je nyní instalována interiérová expozice věnovaná osobnosti Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, dějinám hradu a obce. Její součástí je i stylová středověká kuchyně, mučírna a rozsáhlé sklepení. Pro veřejnost je hrad přístupný od dubna do října. Více informací na www.hradpecka.cz

Krkonošská vyhlídka: jedna z nejkrásnějších vyhlídek lázeňského mikroregionu. Z vrcholu v nadmořské výšce 532 metrů je nádherný výhled nejen na celé panorama Krkonoš, ale ve dnech se zvlášť dobrou viditelností například i na známé naleziště polodrahokamů vrch Kozákov, nebo jihovýchodním směrem na Kunětickou horu u Pardubic. Krkonošská vyhlídka leží na modře značené turistické trase spojující Pecku s Lázněmi Bělohrad.

            

Pecka je vyhledávaným cílem turistických cest a místem rekreačních pobytů. V provozu je Koupaliště a kemp Pecka s možností ubytování, stravování a bohatého sportovního vyžití – tenisové, volejbalové kurty, koupaliště s úpravnou vody, fotbalové hřiště. V zimě je v provozu lyžařský vlek a jsou zde ideální upravené terény pro běžky. Návštěvníci mohou využít ubytovacích a  stravovacích kapacit hotelů, penzionů a rekreačního zařízení.                                                                       


www.mestys-pecka.cz

obec.pecka@centrum.cz