Lázně Bělohrad je malé městečko v podhůří Krkonoš, umístěné v nádherné, ekologicky čisté kotlině. Na jihozápadě je chráněno modravými Chlumy, na severu se vypíná Kamenná Hůra, od západu hledí zříceniny hradu Kumburk a Bradlec i hora Tábor. Strážcem celé kotliny je Zvičina (671 m), proto je toto město součástí malebného Podzvičinska. Město má 3759 obyvatel (r. 2006). Dnešní Bělohrad vznikl z dlouhé osady Nová Ves při říčce Javorce. První zprávy o ní pocházejí z roku 1354. Uprostřed stávala dřevěná tvrz zvaná Koštofrank, dřevěný kostelík a později při něm škola. Panství patřilo Bořkům z Nové Vsi. Roku 1543 koupil Novou Ves Jindřich Škopek z Bílých Otradovic. Jeho syn Jan vystavěl kolem roku 1556 novou tvrz z kamene. Pro bílou omítku byla zvána Bílým hradem, z čehož vznikl název Bělohrad. Roku 1643 koupil panství Vilém Lamboy, tvrdý pronásledovatel nekatolíků. Třetí strana Bělohradu byla tehdy osídlena německými kolonisty. V roce 1669 přechází Bělohrad do majetku Valdštejnů. Bertold Vilém z Valdštejna dal roku 1689 vystavět kostel Všech Svatých. Na počátku 18. století nechal původní tvrz od základu přestavět v barokní zámek. Ten byl v nynější podobě dokončen v roce 1724. Dne 2.5.1722 povýšil císař Karel VI. Bělohrad na městečko. Roku 1905 mění Bělohrad své jméno na Lázně Bělohrad. Ve městě se narodil spisovatel Karel Václav Rais, hudební skladatel Karel Moor, žila a působila zde spisovatelka dr. Leontina Mašínová.
V roce 1872 nechal Maxmilián Dormitzer postavit na levém břehu Javorky dřevěnou budovu se třemi koupelnami, kde se prováděly jen letní vodní koupele. V roce 1885 pruská hraběnka Anna z Asseburgu zjistila, že v hraběcí Bažantnici se nachází vydatné ložisko rašeliny a začala s ní činit první léčebné pokusy podáváním rašelinových koupelí. Roku 1891 byl vystavěn velký lázeňský dům a na paměť hraběnky nazván Anenské slatinné lázně. Dnes zmodernizovány a rozšířeny poskytují dospělým i dětem procedury, které příznivě působí při revmatických i degenerativních onemocněních pohybového ústrojí, při některých neurologických a cévních onemocněních a stavech po popáleninách. Mají skvělé renomé doma i za hranicemi naší vlasti. Nejen pacientům, ale i návštěvníkům města je v areálu lázní k dispozici bazén a minigolf.
Hořeňák: Český soubor písní a tanců Hořeňák z Lázní Bělohradu vznikl v roce 1949 a u jeho kolébky stál hudební pedagog profesor Vratislav Vycpálek. Soubor má v programu tance, zpěvy a lidová vyprávění z Podkrkonoší a Podzvičinska. Návrhy na kroje provedli pracovníci Národopisného muzea v Praze. Od roku 1975 je soubor organizátorem slavností písní a tanců „Pod Zvičinou“ v Lázních Bělohradě. Účastní se festivalů po celé Evropě, Americe i Asii.
mesto@lazne-belohrad.cz