Vidochov

Obec je připomínána v písemných pramenech již v roce 1386. V nedaleké Stupné se jako v jediném místě regionu těžilo ve středověku zlato. Dominantou Vidochova je nově opravený novorománský kostel Andělů Strážných z roku 1879. Vidochovský kostel přibližně v roce 1726 postavil Georg Stiepel. Pod oltářem se tu nacházely relikvie mučedníků Emerentiana a Amadeuse. Kostel byl vybaven všemi náležitostmi, které ke kostelu patří, ale bohoslužby zde byly jen výjimečně. Kostel je postaven z červeného pískovce v novorománském stylu s gotickým motivem.

Kozinec: nejvyšším bodem Staropacké vrchoviny je Stráž (630 m.n.m.), druhým nejvyšším je vrch Kozinec, vysoký 607 m.n.m. Prvenství, co se týče nadmořské výšky má Kozinec v okrese Jičín. Vrchol Kozince je tvořen rozsáhlou plošinou, okrajové svahy jsou velmi prudké a nejdeme zde suťové balvany a skalky. Vzhledem k melafýrovému podloží zde nalezneme botanickou zajímavost, a to nejseverněji položenou teplomilnou floru v ČR.  
Sýkornické vodopády: zmrzlá ledová masa tvoří mohutný komín, kterým neustále protéká voda. Mráz dokáže z vodopádu udělat nádherný přírodní útvar a celkovou atmosféru ještě dokresluje naprosté ticho okolního lesa. Tady na Vás dýchne doba ledová. Vodopády jsou v Sýkornici dva. Toto je ten větší. Je 10 m vysoký, přepadá přes lavici tvrdého slepence a zařezává se do velmi hrubozrnného pískovce. Kolem vodopádu hnízdí mnoho přirozeně pro krajinu vzácných druhů ptáků. 
V létě zde roste množství chráněných bylin. Vodopád byl v roce 1981 vyhlášen chráněným přírodním útvarem.

 

www.vidochov.cz,

e-mail: obec.vidochov@tiscali.cz

Kalendář

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
 
 
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.